Bieganie. Ruszył nowy cykl biegów dla studentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego! [FOTO]

Cykl składa się z sześciu biegów organizowanych raz w miesiącu. Zawody mają na celu promowanie regularnej aktywności fizycznej i integrację wśród studentów i pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy historyczny etap odbył się 6 grudnia tego roku. Udział w biegach jest bezpłatny!

Jak to się zaczęło?

Grand Prix Uniwersytetu Wrocławskiego w biegach długich na 5 i 10 kilometrów” to nowa seria zawodów. Idea cyklu wyszła z inicjatywy Tomasza Hermana – trenera sekcji lekkoatletycznej UWr. Organizatorami są Uniwersyteckie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, Marcin Syperek z grupy biegowej „Zaraz wracamy” oraz Sekcja Lekkiej Atletyki Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Wrocławskiego. Biegi odbywają się raz w miesiącu, w środę, podczas „Karłowickiej Pętelki” o godzinie 19:00. Oznacza to, że biegacze startują razem z innymi uczestnikami KP, ale posiadają dodatkową klasyfikację. Zawody rozgrywane są na nadodrzańskich wałach na Karłowicach. Start przy ulicy Zawalnej, następnie 2,5 kilometra po wałach i nawrót.

– Przez wiele lat organizowałem Mistrzostwa UWr, czyli Bieg o Puchar Rektora. Zaczęło się to na 300-lecie naszego Uniwersytetu w 2002 roku i trwało przez 13 lat. Później z różnych powodów zrezygnowałem. Jednak po głowie cały czas chodził mi taki pomysł. Dodatkowo namawiali mnie moi studenci z sekcji lekkoatletycznej. Wspólne zaangażowanie zaowocowało powstaniem Grand Prix UWr. Naszym podstawowym celem jest rozbudzenie chęci do biegania wśród studentów i pracowników jako najprostszej formy ruchu. Nie ukrywam, że zależy mi też na znalezieniu nowych studentów, którzy będą reprezentowali Uniwersytet Wrocławski w Lidze Międzyuczelnianej lub Akademickich Mistrzostwach Polski – mówi organizator Tomasz Herman.

Zasady

Prawo startu mają tylko studenci oraz pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego posiadający aktualną legitymację studencką lub pracowniczą. Zapisać się można poprzez formularz zgłoszeniowy umieszczony na stronie Karłowickiej Pętelki lub w dniu zawodów. Warunkiem sklasyfikowania w klasyfikacji końcowej Grand Prix jest ukończenie 4 z 6 biegów. W biegach będą przyznawane punkty w następującym systemie: 1 miejsce – 1pkt, 2 miejsce – 2 pkt., 10 miejsce – 10 pkt., itd. Zwycięzcą zostanie osoba z najmniejsza ilością punktów. W przypadku remisu punktowego wygrywa osoba mająca większą ilość zdobytych pierwszych miejsc. Kobiety biegają dystans 5 kilometrów, a mężczyźni mają do wyboru długość 5 lub 10 km. Co ważne, nie jest pobierana opłata startowa!

Historyczne rozstrzygnięcia

Zwycięzcą pierwszego etapu Grand Prix UWr został Łukasz Markowicz. Wśród kobiet triumfowała Urszula Zywer. Oboje są studentami Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszystkich uczestników tego dnia czekały trudne, bo wietrzne warunki. Po biegu każdy mógł poczęstować się ciepłym napojem lub słodkim poczęstunkiem.

– Dołączyłam do Karłowickiej Pętelki ze względu na prowadzone równolegle rozgrywki w ramach Grand Prix UWr. Sam bieg nie należał do najłatwiejszych. Warunki pogodowe były trudne, jak to zwykle o tej porze roku, ale przystąpiliśmy do biegu z dużą motywacją i skończyliśmy go z jeszcze większą satysfakcją. Taki bieg to nie tylko dobra okazja do sprawdzenia siebie, ale też spotkania z kolegami, do czego zachęcam wszystkich studentów i pracowników naszej uczelni – mówi uczestniczka Ula Zywer.

Dlaczego warto?

– Nie spodziewałem się takiej wspaniałej atmosfery i sympatycznego przyjęcia. Zachęcam wszystkich do przyjścia na nasze Grand Prix. Nie trzeba patrzeć na wynik. On jest sprawą drugorzędną. Chodzi o przyjście, poruszanie się i integrację – zaprasza organizator Tomasz Herman z sekcji lekkoatletycznej UWr.

Cykl trwa od grudnia do maja. Kolejny, drugi już etap odbędzie się 10 stycznia 2018 roku.

KOMENTARZEWyłącz AdBlock