10 przykazań dla trenera w pierwszej pracy z dziećmi

Panuje ogólne przekonanie, iż praca z dziećmi czy młodzieżą jest prosta, no bo przecież to “dzieci” i nie do końca przez wiele grup jest odpowiednio doceniana. Na szczęście powoli się zmienia, uznanie dla tego zawodu ciągle rośnie.

Zastanów się też dokładnie, czym chcesz się zajmować docelowo czy chcesz pracować zawsze z dziećmi, czy traktujesz to jako przygotowanie do pracy z seniorami?

Chcę udzielić paru podpowiedzi osobom, które o tym myślą i również tym, którzy dopiero rozpoczęli swoje zajęcia oraz innych osobom zainteresowanym tematem.

PO 1

Jeśli jesteś w trakcie studiów lub zaraz po, pomyśl o pracy w szkole. Jeżeli myślisz o umowie o pracy w klubie na start – szukaj innych wyzwań. Jeżeli zajmujesz się czymś innym niż pracą w szkole, postaraj się o szkolenia pedagogiczne. Pracę w szkole możesz wykorzystać do naborów do swojego klubu czy zespołu. Nie jest oczywiście łatwo znaleźć pracę w szkole, dlatego będę zamieszczał na stronie oferty pracy dla Was:)

PO 2

Zapomnij, że grałes w piłkę parę lat temu w seniorach lub nadal w nich występujesz a tym bardziej nie przenoś treningów 1/1 do dzieciaków.
Oczywiście, jeżeli grałeś na wyższym poziomie możesz to wykorzystać do budowania swojego autorytetu.

PO 3

Nie pisz treningów na kolanie czy w drodze do klubu. Zawsze warto wybrać 1 dzień w tygodniu na rozpisanie zajęć.

PO 4

Przy wyborze klubu patrz na organizację klubu. Staraj się wszystkiego o nim dowiedzieć – gdzie jak kiedy trenują, jaki mają sprzęt, tak by później nie było domówień. W klubie szanuj wszystkich tak samo – od obsługi po “masera”.

PO 5

Staraj się przede wszystkim na początku “dać lubić” swoim podopiecznym, wyciągaj zawsze POZYTYWY z każdej gry, nawet jak było “bardzo źle”.
Zaczynaj od złych, kończ pozytywnie swoje WYSTĄPIENIA.

PO 6

Skup się maksymalnie na pracy w dwóch GRUPACH. Jeżeli będziesz traktował to tylko zarobkowo, brał więcej grup na głowę, to nici będą z efektów pracy. Nikt nie jest “cyborgiem”, żeby tak samo rozkładać uwagę na kilka zespołów jednocześnie.

PO 7

“ŻYJ” ze swoją drużyną na dobre i na złe, zawsze bierz odpowiedzialność na siebie. Stosuj sytem NAGRÓD I KAR! Niestety często widzimy tylko KARY.

PO 8

Prowadź młodych zawodników i wychowuj. Pamiętaj, że nie będą grali do końca życia z Tobą. Jeżeli przerastają Twój klub umiejętnościami, pozwól ODEJŚĆ i pomoż w zmianie otoczenia.

PO 9

Określ jasne zasady – jeżeli najlepszy PRZEGINA, daj mu wolne od treningów czy turniejów.

PO 10

Słuchaj tylko Siebie. Postaraj się w swojej grupie znaleźć rodziców, którzy pomogą Ci organizacyjnie.

Trener i Menadżer Sportu
Olgierd Pogorzelec

KOMENTARZEWyłącz AdBlock