Jak ważne, jest to w czym trenujemy? Strój treningowy i buty dla dziecka.

Wydawać, by się mogło, że sprawa jest dość oczywista, że wystarczy kupić koszulkę ze spodenkami i butami, a rzeczywistość jest nieco inna, dlatego też chcę wyjaśnić parę kwestii związanych z ubiorem dzieci na zajęcia sportowe.

Koszulka czy spodenki nie mogą być za duże, niestety często można zauważyć, że przy najmłodszych grupach, niektóre dzieciaki „pływają” w  przydużym sprzęcie w trakcie zajęć, co zmniejsza ich ruchomość i tym samym bezpieczeństwo.

Jasne dzieci rosną szybko i chcemy, trochę zaoszczędzić bo przecież pociecha podrośnie, ale czy warto –  kupować coś, co sami jako dorośli, byśmy nie zrobili? Czy mama czy tato, kupiliby sobie coś za dużego do modnego ostatnio biegania ?

Dlatego strój koszulka i spodenki powinny być w miarę dopasowane do wzrostu dziecka i to w kilku egzemplarzach, nie jest to też niewiadomo jaki koszt, są różne dobre firmy na rynku, które oferują sprzęt w atrakcyjnych cenach i często jeszcze w lepszej jakości od najbardziej znanych marek.

Do tego, często zapomina się o getrach, które chronią nogi przed urazami na skórze, niedopuszczalne jest trenowanie w popularnych „stopkach”. Dzieciaki zawsze powinny mieć ochraniacze w torbie na trening, kiedy dochodzi do gry w treningu powinny znaleźć się na nogach.

To samo tyczy się obuwia, niestety jeszcze częściej popełnia się błędy przy wyborze obuwia sportowego . Wyróżniamy obuwie typu ze względu na podeszwę:
– korki lanki (tworzywo sztuczne), które można używać na naturalnej nawierzchni i sztucznej,
-korki wkręty (metalowe lub aluminiowe), które powinno się stosować na grząskich lub śliskich nawierzchniach naturalnych,
– turfy (gumowe) zwykle używane na zimę lub sztuczną nawierzchnię,
– halówki (tworzywo sztuczne) przeznaczone do gry na halach sportowych i innych sztucznych nawierzchniach.

Tu warto jeszcze zaznaczyć, że buty dzielą się na te wykonane ze skóry naturalnej i syntetycznej. Skórzane na pewno się rozciągną, należy je pastować i częściej myć, syntetyczne bardzo ciężko rozbić, wymagają mniejszej pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, by dokładnie przemyśleć wybór obuwia.

W regulaminach do danych rozgrywek powinny być opisane zasady, w jakim obuwiu możemy grać na naturalnych i sztucznych nawierzchniach, więc najbardziej popularnym i bezpiecznym obuwiem są lanki.

I tak jak w przypadku stroju buty nie mogą być za małe, ani za duże, najlepiej położyć nogę bez skarpety na białą kartkę i zaznaczyć kreską, gdzie sięga pięta, a także koniec dużego palca. Powstały odcinek należy zmierzyć, a otrzymany wynik porównać z tabelą rozmiarów danego producenta.

O tym jak ważne jest obuwie i jak indywidualna kwestią jest ich dobór, świadczą decyzje piłkarzy o konkretnych markach butów, jedni wolą czarne, drudzy kolorowe, od najmłodszych lat każde dziecko powinno uczyć się dbałości o swoje obuwie, odpowiednio przygotowując je do meczu, tak też mentalnie przygotowuje się do „sprawdzianu” jakim, jest mecz. Niestety większość tego nie robi, później buty szybciej się niszczą i dzieci nie uczą się samodyscypliny.

Dlatego, gorąco zachęcam do przygotowywania się dużo wcześniej do wszelkiego rodzaju meczów, treningów – niech kwestia doboru stroju i obuwia, będzie swego rodzaju „rytuałem, sposobem celebrowania” przed zmaganiami sportowymi!:)

Trener
Olgierd Pogorzelec

 

KOMENTARZEWyłącz AdBlock