Czarny proch to wynalazek, który towarzyszy ludziom już od wielu setek lat (został wynaleziony w Chinach w IX wieku). I choć obecnie coraz częściej wypierają go inne rodzaje mieszanek pirotechnicznych, wciąż jeszcze miłośnicy klasycznej broni sięgają po modele, które opierają się na wykorzystaniu czarnego prochu.
Broń czarnoprochowa. Jak działa?
Broń czarnoprochowa to klasyczna broń, która została praktycznie wyparta przez nowsze modele w XIX wieku. Jest to broń, w której wyrzut pocisku następuje w wyniku gwałtownego spalania czarnego prochu. Siła wyrzutu jest jednak wielokrotnie mniejsza niż w przypadku nowoczesnych broni.
Broń czarnoprochowa często nazywana jest także bronią rozdzielnego ładowania, ze względu na sposób wkładania kuli i działanie tego typu broni. Określenie to dotyczy nie tylko oryginalnej broni wyprodukowanej do końca XIX wieku, ale również jej replik.
Czy wolno ją posiadać?
Obecnie w Polsce zezwala się na posiadanie broni czarnoprochowej (rozdzielnego ładowania) nawet bez wydanego pozwolenia na broń. Posiadacz musi jednak dysponować Europejską kartą broni i mieć ukończone 18 lat w celu jej zakupu. Warunkiem jest również rok produkcji: broń musi pochodzić sprzed 1885 roku lub być współczesną repliką broni historycznej.
Czy wolno nosić ją przy sobie?
Broń czarnoprochową wolno nosić przy sobie, ale pod warunkiem jej prawidłowego zabezpieczenia, uniemożliwiającego osobom trzecim dostanie się do niej. Oznacza to, że można ją nosić na przykład w kaburze przylegającej do ciała.