Motoryzacja

Opony do lekkiego samochodu osobowego

Ogumienie, jakie zastosujesz w swoim pojeździe, ma olbrzymi wpływ na przyjemność poruszania się nim po drogach. Źle dobrane ogumienie będzie obniżać parametry jezdne oraz utrudniać sterowanie. Poniżej wskazujemy najważniejsze kryteria zakupu, których warto się trzymać w trakcie poszukiwania ogumienia do lekkiego pojazdu osobowego.

Modele opon a wybór tych właściwych 

Każdy producent będzie skłonny chwalić swoje opony, przedstawiając je jako najbezpieczniejsze i najbardziej zaawansowane technologicznie. W rzeczywistości jednak pomiędzy oponami występują rozmaite różnice związane przede wszystkim z technologią, użytymi materiałami oraz dodatkowymi formami zabezpieczeń. 

Dlatego najlepszym kryterium wyboru jest renoma producenta danej opony. O wiele lepszym wyborem będą opony pochodzące od uznanego globalnego dostawcy, w którego produkty zaopatrują się kierowcy z wielu państw, niż dostawcy regionalnego, o trudnej do potwierdzenia renomie. 

Kolejną sprawą jest rodzaj materiałów wykorzystanych w produkcji opony. Dobrej jakości mieszanki gum będą odporna na wilgoć i niskie temperatury, a także na uszkodzenia typu mechanicznego. Polecamy pod tym względem opony BFGoodrich, będące idealnym wyborem w przypadku kierowców lekkich i średnich samochodów osobowych. 

Rodzaj bieżnikowania ma wpływ na zdolność opony do odprowadzania nieczystości i wilgoci z podłoża. Wpływa tym samym na warunki jazdy oraz jej bezpieczeństwo. Dobrej jakości bieżnik powinien posiadać stosunkowo głębokie rowki oraz równe nacięcia. Konstrukcja bieżnika może też wspomagać utrzymanie przyczepności w trakcie wchodzenia w zakręty, lub w inny sposób pozytywnie oddziaływać na warunki jezdne samochodu.