Bieganie. Bieg Uniwersytetu Medycznego, czyli 10 kilometrów po zdrowie [FOTO]

Rok akademicki rusza lada dzień, ale można powiedzieć, że Uniwersytet Medyczny już rozpoczął na sportowo nowy semestr. W sobotę odbył się trzeci Bieg Uniwersytetu Medycznego, który był też dobrą okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie.

Aktywna sobota

W tym roku BUMWRO przyciągnęło prawie 600 uczestników. Zawody skierowane były do wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu, zarówno młodszych jak i starszych. Wszystkie pieniądze z opłat startowych zostaną przekazane na cel charytatywny. Start i meta zostały zlokalizowane na terenie miasteczka biegowego w pobliżu Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej. Zaletą zawodów była dziesięciokilometrowa, atestowana trasa, na którą biegacze ruszyli o godzinie 10:00. Każdy uczestnik po przekroczeniu linii mety otrzymał pamiątkowy medal. Zawodnicy zapewnili kibicom wiele emocji, bo do połowy dystansu jeszcze nie było wiadomo kto zwycięży. Ostatecznie więcej sił zachował Mateusz Demczyszak (00:32:52). Siedem sekund stracił do niego ubiegłoroczny zwycięzca – Dariusz Boratyński. Miejsce na podium uzupełnił Tomasz Sobczyk z czasem 00:34:54. Wśród pań triumfowała Dominika Napieraj, której zwycięski wynik wyniósł 00:38:50. Niecałe pół minuty później przybiegła druga Małgorzata Zieleń. Natomiast czas 00:40:13 zapewnił Annie Więcek trzecie miejsce.

Biegło się dobrze, pogoda dopisała. Cały dystans pokonany dosyć luźno, czekałem na ostatni kilometr, aby zaatakować. Kontrolowałem sytuację na trasie, wygrałem i cieszę się z tego. Spontanicznie zdecydowałem się wziąć udział w tym biegu. Wczoraj się dowiedziałem, a dzisiaj zapisałem. Wolę wystartować w zawodach niż samemu robić mocny trening. – komentuje zwycięstwo Mateusz Demczyszak

– Dzisiaj biegłam treningowo. Miał być mocny trening, bo szykuję się do półmaratonu, który już za dwa tygodnie. I ogólnie ze startu jestem zadowolona. Innym, szczególnie osobom z Wrocławia polecałabym tę imprezę. Dużą zaletą jest trasa z atestem. Ciekawe wydarzenie łączące aktywność fizyczną z profilaktyką prozdrowotną. – zachęca Magdalena z Wrocławia

Zdrowe dzieciaki

Biegi dla dzieci cieszyły się sporym zainteresowaniem, o czym może świadczyć fakt, że limit zapisów został już na kilka dni wcześniej wyczerpany. Dla dzieci zaplanowano zawody na 3 dystansach: 400, 800 i 1200 metrów. Najmłodsi rywalizowali na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, a na mecie otrzymali pamiątkowy medal. Organizator nagrodził 3 najlepszych zawodników i zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych (K6, K8, K10, M6, M8, M10).

BUM pomaga

Organizatorzy utworzyli Miasteczko Biegowe #BUMWRO2017, którego głównym założeniem była promocja profilaktyki prozdrowotnej. Zarówno biegacze, jak i kibice mogli między innymi przebadać swój słuch. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przeprowadziło zbiórkę krwi. Uczestnicy biegu od 2016 r. angażują się także w pomoc dzieciom, dotkniętym m.in. wadami wrodzonymi i rzadkimi chorobami. W tym roku organizatorzy Biegu Uniwersytetu Medycznego wraz z zespołem specjalistów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego postanowili pomóc Darii. Zakwalifikowali dziewczynkę do operacji implantu słuchowego, który poprawi słyszenie i odmieni jej życie. Niestety operacja nie jest refundowana, a koszt implantu wynosi ok. 30000 zł. 30 września podczas BUMWRO2017 została przeprowadzona licytacja i zbiórka pieniędzy, aby wesprzeć ten cel.

Nagrody nie tylko dla najlepszych

Rookie of the year to puchar dla 3 najszybszych kobiet i 3 najszybszych mężczyzn, którzy pierwszy raz startują w Biegu Uniwersytetu Medycznego. Weteran BUMWRO2017 powstał z myślą o 3 najszybszych kobietach i 3 najszybszych mężczyznach, którzy pobiegli w Biegu Uniwersytetu Medycznego już po raz trzeci. Liczona była suma czasów z 3 zawodów. Kolejną nowością były puchary dla najbardziej doświadczonych zawodników BUMWRO2017 – Senior oraz najmłodszych zwycięzców – Junior. Ponadto tak jak w ubiegłych latach oprócz klasyfikacji Open nagrodzeni pucharami zostali zwycięzcy mistrzostw: studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pracowników Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, pracowników Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, lekarzy – Puchar Dolnośląskiej Izby Lekarskiej, fizjoterapeutów. Organizatorzy przewidzieli także klasyfikację drużynową (drużyny min. 5-osobowe; liczony był łączny czas 5 najlepszych wyników) w Pucharze Szpitali i Pucharze Uczelni.

– Biegam aby pokazać ludziom, że niepełnosprawni również mogą brać czynny udział w wydarzeniach sportowych. Staram się być na większości imprezach biegowych łącznie z półmaratonami. Niektórzy uczestnicy biegu biją brawo, dopingują nas, a nawet chcą pomóc biec i pchać wózek. Tak było też i dzisiaj. – mówi Robert z Legnicy, drugi w kategorii biegu z wózkiem

Trzecia edycja Biegu Uniwersytetu Medycznego przyciągnęła sporo chętnych. Możemy się spodziewać, że za rok na starcie pojawi się jeszcze więcej pasjonatów sportu, zarówno młodszych, jak i starszych.

KOMENTARZEWyłącz AdBlock