Bieganie. Rozbiegany Wrocław. Kontynuuj biegową historię z Wrocławskim Klubem Biegacza PIAST [FOTO]

Klub WKB Piast Wrocław posiada bogatą historię i tradycję. Jest jednym z najstarszych klubów w Polsce. Zapisał się na kartach biegowych Wrocławia oraz cały czas je tworzy. Poznajcie bliżej Wrocławski Klub Biegacza PIAST.

Tak to się zaczęło

Historia klubu jest tak długa, że nie da się jej całej tu przytoczyć. Warto jednak przypomnieć kilka najważniejszych faktów. Historia organizowania się wrocławskich biegaczy w masowy ogólnowrocławski klub sięga lat 80-tych ubiegłego wieku. Na czele grupy biegających entuzjastów stanął Stanisław Przybylski, utytułowany pięcioboista, olimpijczyk. Oficjalnie WKB istnieje od 1991 roku. Data jest związana z biegową sztafetą europejską, która regularnie przebiegała przez Wrocław. Na bazie tego wydarzenia powstał Wrocławski Klub Biegacza PIAST.

Pierwszym prezesem został Henryk Załęski, nadal świetny biegacz, a przed laty jeszcze lepszy bokser – zdobywca wraz z Gwardią Wrocław jedynego tytułu Drużynowego Mistrza Polski w 1966 roku dla stolicy Dolnego Śląska. Na dobre kilka lat pałeczkę dowodzenia biegaczami przejął Andrzej Puchacz (obecny pełnomocnik PZLA ds. biegów górskich). W 1996 roku WKB przemianowało się na Wrocławski Klub Biegacza PIAST. W przeciągu kilku następnych lat klub podlegał sukcesywnym zmianom strukturalnym i prawnym. Ostatecznie w 1999 roku z inicjatywy grupy biegaczek i biegaczy klub zarejestrował się w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu jako Stowarzyszenie Sportowe WKB PIAST.

W październiku 2000 roku doszło do zmian w klubie, a nowym prezesem WKB PIAST został wybrany Jacek Wójcik, przed laty jeden z czołowych dolnośląskich długodystansowców. Pan Jacek kierował klubem przez 10 lat i była to tzw. „Dekada Wójcika”. W trakcie jej trwania WKB stało się prężnym i największym (nie licząc wojskowych), amatorskim, biegowym klubem w skali kraju.

W styczniu 2013 roku nowym prezesem wybrany został wyróżniający się biegacz Dominik Krumin. Zawodowy oficer straży granicznej z właściwą sobie energią zabrał się do porządkowania spraw klubowych. Już pierwsze miesiące pokazały, że „Piast” nadal jest silny. Frekwencja w organizowanych przez klub biegach wzrosła na przestrzeni ostatnich lat niemal o 100 procent, co najlepiej świadczy o wzroście popularności biegania w naszym mieście, a zarazem o zaufaniu do działań WKB PIAST.

– Co nas wyróżnia? Na pewno historia. Jesteśmy jednym z najstarszych klubów w Polsce. Większość osób obecnie związanych z wrocławskim bieganiem, kiedyś działało w WKB Piast. Pod naszymi żółto-czarnymi barwami startują głównie osoby dojrzałe, które mają już trochę więcej czasu na trenowanie. Ten klub jest dla nich. – mówi prezes klubu Dominik Krumin

Treningi

W chwili obecnej klub WKB Piast nie organizuje wspólnych treningów biegowych.

– Robiliśmy różne przymiarki i analizy, jednak nie wychodziło to tak jak należy. Trudno zebrać kilkadziesiąt osób w jednym czasie i miejscu. Jest nas bardzo wielu i biegamy w różnych częściach Wrocławia oraz poza nim.  Część osób pracuje, studiuje, wychowuje dzieci i ma jeszcze szereg innych zajęć, tak więc nie każdy ma możliwość trenowania o jednakowej godzinie w wybrane dni tygodnia. – komentuje Dominik Krumin.

Mimo wszystko część biegaczy umawia się na wspólne treningi oraz wyjazdy na zawody.

– Mam nadzieję że to się zmieni. Chcemy, żeby do naszego klubu wstąpili nowi, młodzi, ambitni zawodnicy, którzy poprzez swoją aktywność wniosą nową jakość. Obecny prezes Dominik Krumin razem z pozostałymi członkami zarządu robią bardzo dobrą robotę. Wszyscy tworzymy ten klub. Chciałbym, aby pasjonaci biegania do nas przychodzili, bo wspólnie tworzymy fajną atmosferę. Mam nadzieję, że w przyszłym roku klub rozwinie się jeszcze bardziej, planujemy m. in. wspólne wyjazdy zagraniczne, udział w maratonach. Wszystko to ma przyczyniać się do realizacji wyznaczonych celów i sportowych marzeń. Biegamy, żeby poprawić swoje wyniki lub po prostu, aby przebiec się i mieć z tego satysfakcję. I to jest fajne, że wzajemnie wspieramy się i przy tym dobrze bawimy się. Mamy nadzieję, że coraz więcej osób będzie interesowało się naszym klubem, dzięki czemu rozbudujemy i utrzymamy najstarszy klub biegowy we Wrocławiu.- opowiada zawodnik oraz wiceprezes ds. administracyjnych Tomasz Danielkiewicz

Sprawdź swoje siły z WKB Piast

Klub WKB Piast organizuje kilka biegów w roku. Zawody charakteryzują się rodzinną atmosferą, atrakcyjnymi medalami, dobrą organizacją oraz kameralną oprawą. W 2017 r. odbył się Zimowy Bieg Piasta – Bieg Walentynkowy na dystansie 10 km. Organizatorzy zaplanowali już kolejne wydarzenia biegowe, na które serdecznie zapraszają:

Piastowska Piętnastka – 15 km (27.05.2017),

Nocny Sztafetowy Maraton Piastowski – 42,195 km (21.07.2017),

Półmaraton Piastowski – 21 km (21.10.2017),

Bieg Mikołajowy -10 km (03.12.2017).

GRAND PRIX WKB Piast

Celem GRAND PRIX jest popularyzowanie biegania i wyłonienie najwszechstronniejszego biegacza klubu. Bieżący ranking dostępny jest na stronie klubu. Do rywalizacji w Grand Prix może przystąpić każdy zawodnik reprezentujący WKB PIAST Wrocław.

Przez klub została stworzona lista biegów. Każda z imprez jest punktowana: maratony, półmaratony i 10 km. Do rankingu liczą się dwa maratony, cztery półmaratony i cztery biegi krótsze. Po przeliczeniu punktów wyłaniany jest najlepszy zawodnik. Dzięki klubowym składkom zawodnicy są na koniec roku doceniani i nagradzani.

– Nagradzamy tych którzy zajęli najwyższe miejsca, co za tym idzie dużo biegali i zdobyli najwięcej endorfin. To jest właśnie fajne, że w ten sposób można samemu się zmotywować nie tylko do osiągnięcia celu i zdobycia wysokiej pozycji w Grand Prix, ale jednocześnie można poprawić kondycję i zdobyć to co jest ważne czyli kontakt ze sportem. – relacjonuje Tomasz Danielkiewicz

Dołącz do WKB Piast

To nic trudnego, wystarczy chcieć reprezentować klub oraz się z nim identyfikować. Mile będzie widziane również uczestniczenie w zawodach sportowych. Na początku należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, podpisać go i przesłać e-mailem lub osobiście dostarczyć, a także opłacić składkę członkowską. Po wykonaniu wszystkich tych czynności chętny staje się pełnoprawnym członkiem klubu. Oprócz biegania zainteresowani mogą dołączyć do zarządu, udzielać się i pomagać organizować imprezy sportowe.

Na zawodach można rozpoznać biegaczy tego wrocławskiego klubu po koszulkach w żółto-czarnych barwach. Do tradycji klubu należy wspólne pamiątkowe zdjęcie przed maratonem wrocławskim. Na koniec sezonu organizowane jest uroczyste spotkanie, w trakcie którego podsumowywany jest mijający rok startów. Rozdawane są także nagrody, a każdy z klubowiczów dostaje pakiet z kalendarzem na kolejny rok.

– Bardzo podoba mi się, że klub stawia na wartości, na ludzi, a nie tylko na wyniki. Jest bardzo miła i życzliwa atmosfera, uczestnicy wzajemnie się wspierają, kibicują na zawodach . – mówi zawodniczka Aneta Kuczkowska

KOMENTARZEWyłącz AdBlock