Bieganie. Rozbiegany Wrocław. OCRGym, czyli profesjonalne treningi na specjalistycznym torze [FOTO]

Biegi przeszkodowe w Polsce zyskują coraz większą popularność. We Wrocławiu istnieje już kilka grup przygotowujących chętnych do udziału w tego typu zawodach. Od lutego tego roku w stolicy Dolnego Śląska istnieje także profesjonalny tor przeszkód. Poznajcie OCRGym!

Początki

Koncepcja Stowarzyszenia to zdrowa rywalizacja, trening oraz zabawa.

– Działamy jako Polskie Stowarzyszenie Treningu Funkcjonalnego. Już wcześniej zainteresowaliśmy się biegami przeszkodowymi, stąd też pomysł na tor. Samą przygodę z OCR zaczęliśmy w grupie Wataha, czyli grupie osób zakręconych na punkcie biegów przeszkodowych. Dołączało do nas coraz więcej osób i z tego urosła idea stworzenia Polskiego Stowarzyszenia Treningu Funkcjonalnego. Dzięki sformalizowaniu możemy robić coś dla innych ludzi i promować ideę, a nie dla pieniędzy. Nie nastawiamy się na pieniądze, a tor powstał z własnych funduszy. – opowiada trener Jakub Zaręba

Treningi

Treningi mają charakter outdoorowy i są organizowane na torze OCRGym. Organizatorzy stawiają na ćwiczenia funkcjonale poprawiające sprawność ogólną z naciskiem na przygotowania do biegów przeszkodowych takich jak Runmageddon, Survival Race, Barbarian Race, Spartan Race. Aktualnie spotkania odbywają się 4 razy w tygodniu, ale założyciele już planują zwiększyć liczbę do sześciu. Każdy trening zawiera element biegowy, trening funkcjonalny nastawiony na poprawę cech motorycznych charakterystycznych dla biegów przeszkodowych oraz część techniczną. Całość trwa około 1,5 h. Wszystko zaczyna się rozgrzewką. Treningi odbywają się przez cały rok. Nie ma znaczenia pora roku, ani pogoda. Wszystko po to aby jak najlepiej przygotować chętnych do zawodów. W końcu biegi przeszkodowe również organizowane są w zimie. W czasie niektórych zajęć organizowane są challenge i małe zawody wewnątrz grupy.

Poniedziałek 18:00-19:30 – godziny otwarte
Wtorek 18.00 – 19.30 – trening „szybkość”
Czwartek 18.00 – 19.30 – trening „siła i wytrzymałość”
Sobota 9.00 – 11.00 – trening ” technika pokonywania przeszkód”

Dodatkowo Polskie Stowarzyszenie Treningu Funkcjonalnego organizuje cykle przygotowujące do danych wyścigów. Wtedy program treningowy dopasowany jest pod konkretne zawody i uczestnicy ćwiczą poszczególne elementy.

Trenerzy

Na torze OCRGym treningi prowadzą członkowie Polskiego Stowarzyszenia Treningu Funkcjonalnego. Są to: Oliwer Kawalec, Jakub Zaręba i Paweł Kul.

– Cały czas się rozwijamy. Chcemy aby jak najwięcej osób o nas się dowiedziało, bo to jest dla każdego. Tutaj nie tylko biegamy na przeszkodach, prowadzimy w końcu treningi funkcjonalne jak sama nazwa wskazuje. Uczymy podstaw, rozwijamy cechy motoryczne, a dopiero potem wchodzimy na wyższy poziom, czyli pokonywanie przeszkód. Trenujemy przez cały rok, aby jak najlepiej przygotować się do zawodów. Dlatego także tor jest na dworze. Chcemy w 100% odwzorować warunki panujące na biegach przeszkodowych. Przyjeżdżają do nas zawodowcy, którzy są zaskoczeni poziomem treningu. Jako jedyni w Polsce mamy taki tor. – komentuje Jakub Zaręba

Przeszkody

Tor OCRGym mieści się na Osobowicach. Znajdują się na nim przeszkody, które można spotkać na zawodach. Są to między innymi: multiring, lina, równoważnia, ścianka, opony, a nawet rzut oszczepem w spartana.

Dla kogo?

Na torze swoich sił próbują zarówno osoby początkujące, a także bardziej doświadczeni biegacze przeszkodowi. Na OCRGym trenują najbardziej znane wrocławskie grupy biegów przeszkodowych. Są to między innymi: Wataha, xRunners i Husaria.

– Robimy to dla zabawy i rekreacji. Dla nas jest to forma spędzania wolnego czasu i z innymi chcemy podzielić się tą pasją. Po prostu trening na świeżym powietrzu, czyli sport w najlepszej formie. Nikt tutaj nie nastawia się na wyniki, aczkolwiek mamy coraz większe sukcesy. Niektórzy zawodnicy już „wciągnęli” się w biegi. – zachęca Jakub Zaręba

Aby dołączyć lub spróbować swoich sił na torze OCRGym wystarczy przyjść na trening i porozmawiać z instruktorami. Więcej informacji znajduje się na fanpage’u „OCRGym” na facebooku. Tam też można śledzić przygodę, poczytać relację z zajęć i zawodów, a także poznać dalsze plany startowe grupy. Trenerzy przyjmują wszystkich bez względu na wiek, sprawność fizyczną. Pomogą postawić pierwsze kroki w biegach przeszkodowych oraz przygotują do startu w zawodach.

źródło zdjęć: OCRGym

KOMENTARZEWyłącz AdBlock