Bieganie. Test Coopera. Wiosenne sprawdzenie formy [FOTO]

Test Coopera organizowany jest dwa razy do roku w okresie wiosennym i jesiennym. Zalety sprawdzianu doceniane są w Polsce i na całym świecie przez trenerów oraz zawodników. Po raz kolejny z tym biegowym wyzwaniem zmierzyli się wrocławianie.

XIII Dolnośląski Test Coopera

Organizatorem Testu Coopera był AZS Wrocław. Wsparcia technicznego udzieliło Stowarzyszenie Pro-Run. Wyjątkowo sprawdzian odbył się na stadionie rozgrzewkowym (przy strzelnicy), ponieważ przez cały weekend była rozgrywana X Wrocławska Olimpiada Młodzieży na bieżni Stadionu Lekkoatletycznego AWF Wrocław. Każdy uczestnik otrzymał numer startowy, wodę oraz imienny certyfikat z wynikiem. Odbyło się także losowanie, w którym do zgarnięcia były oficjalne koszulki Testu Coopera.

Dla wszystkich

Chętni mogli sprawdzić swoją dyspozycję przez prawie całą niedzielę. Organizatorzy czekali na zawodników od godziny 8:00 do 16:00. Uczestnicy startowali w kilkuosobowych grupach co 30 minut. Do testu mógł przystąpić każdy bez względu na wiek, płeć i poziom zaawansowania sportowego. Co ważne sprawdzian był bezpłatny!

– W teście bierzemy udział, ponieważ lubimy sport i chcemy się sprawdzić. To nasz pierwszy test Coopera, dlatego liczymy na dobrą zabawę i dobry wynik w czasie 12 minut. Uważamy, że test to super, ogólnopolska i bezpłatna inicjatywa. – opowiada tata Krzysztof z małą Amelką

– Lubię biegać, studiuję tutaj na uczelni i pan od lekkiej atletyki zaproponował studentom, abyśmy sprawdzili swoją formę. To główne powody dlaczego biorę udział w dzisiejszym biegu. Test Coopera jest dla mnie sposobem sprawdzenia się, motywacją oraz uzupełnieniem treningów wioślarskich. Jeśli na jesień będzie kolejna edycja tego wydarzenia to na pewno wezmę w niej udział. Dzięki temu porównam swoje wyniki – komentuje studentka Milena

Kilka słów o teście

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Jej celem jest zbadanie sprawności fizycznej sportowców i nie tylko. Test określa maksymalną wydolność tlenową (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Zawodnicy w tym czasie muszą pokonać jak najdłuższy dystans. Można biec, truchtać lub maszerować.

KOMENTARZEWyłącz AdBlock