Sky Tower Run - zawodniczki

Na szczycie w biegowych butach, czyli Sky Tower Run 2018

Czy 200 metrów może być wyzwaniem dla biegacza? Okazuje się, że tak – gdy dystans liczony jest w pionie i obejmuje aż 49 pięter. Bieg po schodach, mimo że wymagający, ma jednak swoje zalety! Potwierdzają to zawodnicy, którzy bardzo licznie wzięli udział w 5. edycji Sky Tower Run.

Mistrzostwa Polski w biegu po schodach organizowane są przez stowarzyszenie Pro Run Wrocław i galerię Sky Tower. Śmiałkowie startują co 20 sekund, wbiegają na lewoskrętną klatkę schodową i stają w obliczu aż 1142 schodów! Bieg na 49. piętro wieżowca to prawdziwy sprawdzian zarówno kondycji fizycznej, jak i siły psychicznej!

– Człowiek zawsze rubił rywalizować, dlatego Sky Tower, jako najwyższy budynek we Wrocławiu, sam nasuwa się dla idei rywalizacji w biegu po schodach. Są jednak ogromne różnice w porównaniu do biegania po płaskim terenie. W biegu po schodach dominują przemiany beztlenowe, bardzo mocno się zakwaszamy podczas taiego wysiłku, tracimy tlen w mięśniach, a co za tym idzie – puchniemy. Jest to zatem duże wyzwanie – mówi Jacek Urbanowicz z Pro Run Wrocław.

Sky Tower Run - zawodniczka

Tegoroczne zawody Sky Tower Run były rekordowe pod względem frekwencji – organizatorzy nadali blisko 1000 numerów startowych. Zawodnicy przyjechali z całej Polski, by właśnie we Wrocławiu sięgnąć chmur w biegowych butach!

– Mam nadzieję, że tegoroczna impreza była tak samo dobra, jak poprzednie. To już piąta i jednocześnie największa edycja biegu – mamy blisko 1000 numerów. Jeszcze tak dużo osób nie startowało we Wrocławiu. Sky Tower Run to w tej chwili największy bieg po schodach w Polsce i myślę, że jeden z większych na świecie – dopowiada Jacek.

Sky Tower Run - zwodnik

1142 schody to nie lada wyzwanie. Jak im sprostać? Wystartować szybko czy rozkładać siły? Stawiać stopę na każdym stopniu czy co drugim? Doświadczeni zawodnicy mają już swoje sposoby na bieg – wiedzą, co robić, a czego lepiej unikać.

– To był mój drugi start i biegło się rewelacyjnie! Nauczona doświadczeniem, paru rzeczy się wystrzegałam. Głowa się wyłączyła, nogi leciały co dwa stopnie i bieg minął mi praktycznie w mgnieniu oka – mówi Agnieszka, zawodniczka Sky Tower Run.

Agnieszka przyznaje również, że – tak, jak w przypadku każdych zawodów – drugi start jest zdecydowanie łatwiejszy od debiutu. Przede wszystkim stres za drugim razem jest mniejszy, bo zawodnik wie, czego się spodziewać. Wiadomo już jak to wygląda od środka. Biegacz czuje się bardziej komfortowo.

Sky Tower Run - uczestniczka

Bieganie po schodach to zupełnie inna aktywność niż bieganie po płaskim terenie – wszyscy to wiemy. Bieg po schodach wymaga od zawodnika innych umiejętności, ale i pozwala przeżyć inne emocje. Okazuje się, że nawet bieganie górskie uznawane jest przez uczestników za łatwiejsze.

– Biegło się szybko i było ciężko – zawał serca na górze. Na co dzień biegamy po górach i stwierdzamy zgodnie, że na schodach jest trudniej. Nie wiadomo, czy szybciej zacząć i dotrwać tak do końca, czy dopiero później przyspieszyć. Kiedy mamy górkę, biegniemy pod nią mniej więcej jednostajnie, a tutaj albo się szybko zacznie i szybko skończy, albo trzeba to jakoś rozłożyć – przyznają zawodnicy, Asia i Mateusz.

Czy w takim razie, aby wystartować w biegu po schodach, należy odbyć wyczerpujące treningi i chwalić się żelazną kondycją? Czy amator biegania poradzi sobie z wyzwaniem 49 pięter, czy jednak 1142 schody go pokonają?

– Myślę, że amator jak najbardziej sobie poradzi – a już na pewno wejdzie! Ja sama w tamtym roku wchodziłam z kontuzją, dlatego wiem, że się da. Nawet czas miałam tylko trzy minuty gorszy niż teraz! W Sky Tower impreza jest świetnie zorganizowana, dlatego na bieg po schodach warto przyjechać właśnie tutaj – zapewnia Asia.

Sky Tower Run - uczestnicy

Podczas Sky Tower Run 2018, jak co roku, odbyły się również Mistrzostwa Polski Strażaków w biegu po schodach. Śmiałkowie wyruszali na trasę w pełnym umundurowaniu. Dla naszych bohaterów dnia codziennego był to doskonały sprawdzian kondycji i umiejętności poradzenia sobie w trudnych warunkach.

Najszybszym strażakiem w mundurze bojowym okazał się Maciej Bielawiec, który pokonał 49 pięter w czasie 08:10:46. Tuż za nim na szczyt wbiegł Michał Oleksy (09:41:71), a podium zamknął Bartosz Pliszka z czasem 09:51:60.

Sky Tower Run - strażak

Klasyfikację open ponownie zdominował Piotr Łobodziński – wybiegał czas 04:57:08. Drugim najszybszym biegaczem po schodach okazał się Paweł Ruszała (05:09:80), a trzecim – Tomas Celko (05:22:97).

Wśród kobiet, podobnie jak w poprzednim roku, królowała Anna Ficner z czasem 06:22:12. Tuż za nią uplasowała się Dominika Wiśniewska-Ulfik (06:26:07). Podium zamknęła Iwona Wicha, która 1142 schody pokonała w czasie 06:45:44.

Wszystkim uczestnikom Sky Tower Run 2018 ogromnie gratulujemy podjęcia wyzwania! Dokładne wyniki można sprawdzić na http://wyniki.datasport.pl/. Do zobaczenia na szczycie za rok!

Sportowy Wrocław był oficjalnym patronem medialnym Sky Tower Run 2018.

KOMENTARZEWyłącz AdBlock