Triathlon. Triathlon Zgorzelec finałem Pucharu Sportów Wytrzymałościowych

Już po raz kolejny polsko-niemieckie pogranicze stanie się areną zmagań triathlonistów – 17 września w Zgorzelcu rusza kolejna edycja Triathlonu Zgorzelec. W tym roku rywalizacja zapowiada się jeszcze ciekawiej, ponieważ organizatorzy przygotowali dla zawodników trasę na dystansie sprinterskim i olimpijskim. Zawodnicy zmierzą się także w rywalizacji sztafetowej.

Dystans sprinterski to przede wszystkim wydłużony do 750 metrów etap pływacki oraz dozwolony drafting na trasie rowerowej, co oznacza, że zawodnicy mogą jechać „na kole” innego uczestnika, ale nie mogą korzystać z lemondek ani rowerów czasowych. Wszystko to sprawi, że rywalizacja będzie bardzo dynamiczna, szybka i jednocześnie widowiskowa – od zawodników wymagać będzie jednak większej koncentracji i skupienia.

— Zdecydowaliśmy się na taką zmianę w tym roku ze względu na deficyt zawodów organizowanych w Polsce na tych dystansach, prośby wielu zawodników oraz dla urozmaicenia triathlonowej rywalizacji na koniec sezonu — wyjaśnia Tomasz Sakuta z Platformy Sportów Wytrzymałościowych, organizator zawodów.

Na dystansie olimpijskim zawodnicy będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu, a na dystansie sprinterskim – 0,75 km pływania, 20 km jazdy rowerem i 5 km biegu. Triathloniści wystartują po niemieckiej stronie, gdzie najpierw będą musieli zmierzyć się z zalaną kopalnią węgla brunatnego, czyli z jeziorem Berzdorfer See, które słynie z czystej i przejrzystej wody, a następnie, już po polskiej stronie granicy, będzie na nich czekał dystans 20 lub 40 kilometrów do przejechania na rowerze. Ostatnim etapem będzie bieg po dwuipółkilometrowej pętli, odpowiednio dwa lub cztery razy, aby finiszować na płycie Stadionu Miejskiego w Zgorzelcu.

— Z roku na rok staramy się wprowadzać zmiany na trasie rowerowej, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zawodnikom. Trasa rowerowa będzie oddzielona od ruchu samochodowego, aby umożliwić szybkie ściganie. Poruszamy się po drogach łączących dwa kraje, z tego względu nie mamy możliwości całkowitego zamknięcia trasy dla ruchu samochodowego – dodaje organizator.

Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy medal oraz zostanie ugoszczony w strefie regeneracji. Na zwycięzców będą czekać puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Organizatorzy przypominają, że do końca sierpnia obowiązuje niższa cena za wpisowe. Dodatkowo każdy zawodnik dostanie w pakiecie startowym plecak z logiem zawodów, a wszyscy startujący indywidualnie otrzymają pakiet powiększony o koszulkę w kolorze żółtym – najmodniejszym w aktualnym sezonie.

Triathlon w Zgorzelcu to ostatnie już zawody z całego cyklu Pucharu Sportów Wytrzymałościowych. Aby wziąć w nich udział, należy wypełnić formularz rejestracyjny oraz uiścić opłatę startową. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej wydarzenia oraz w regulaminie.

Sportowy Wrocław został oficjalnym patronem medialnym Triathlonu Zgorzelec.

Źródło: materiały prasowe Triathlonu Zgorzelec

KOMENTARZEWyłącz AdBlock