The World Games 2017. Futbol amerykański: porażka Polaków w pierwszym meczu, w poniedziałek walka o trzecie miejsce! [FOTO]

W sobotę Stadion Olimpijski przyciągnął kibiców, sympatyków i mieszkańców Wrocławia na mecze futbolu amerykańskiego. O godzinie 13:00 jako pierwsze na murawę wybiegły reprezentacje Stanów Zjednoczonych oraz Niemiec. Wieczorem do rywalizacji przystąpiła Polska, a jej przeciwnikiem była drużyna Francji.

Dominacja trójkolorowych

Początek meczu nie zapowiadał tak wysokiego wyniku. Świetnym przechwytem popisała się Polska defensywa, ale nie udało się wyprowadzić akcji punktowej. Trener na czwartą próbę wprowadził Adama Nelipa, któremu piłka po kopnięciu otarła się tylko o słupek bramki. W 7 minucie pierwsze punkty w meczu zdobyła reprezentacja Francji. Touchdown wykonał Andrew James. Polacy znów nie wykorzystali szansy w trzech próbach i do akcji został desygnowany Adam Nelp, który wykonał dobry kop pod linię boczną.

Druga kwarta rozpoczęła się od straty po stronie Francuzów. Wykorzystali ją polscy zawodnicy. Dzięki zagraniu safety (przyp.red. Safety to punkty zdobyte przez formację obrony za przewrócenie zawodnika ataku będącego w posiadaniu piłki, w jego polu punktowym) zdobywamy dwa punkty! Szybka odpowiedź ze strony trójkolorowych, którzy w czwartej minucie zdobywają kolejne siedem punktów za przyłożenie i podwyższenie. W ostatnich sekundach drugiej kwarty Francuzi podwyższają wynik. Do szatni schodzą z wyraźnym prowadzeniem 21:2.

Po przerwie polski trener dokonał kilku zmian. Na pozycji rozgrywającego Bartka Dziedzica zastąpił Karol Żak. Przez moment gra wyglądała lepiej, ale defensywa trójkolorowych dobrze czytała naszą grę. W 8 minucie punkty dla Francji zdobywa Andrew James po 23-jardowej akcji po podaniu Paula Duranda (podwyższenie za jeden punkt Alexandre Jefferson). W ostatnich sekundach trzeciej kwarty serca kibiców zadrżały, ponieważ reprezentanci polski byli blisko swojego pierwszego touchdown. Niestety zabrakło kilku jarów. W czwartej kwarcie wynik się nie zmienił. Mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 2:28.

W sobotę świetnie spisał się duet Francuzów Paul Durand (rozgrywający) – Andrew James (skrzydłowy), który zdobył dla trójkolorowych aż trzy przyłożenia. Dodatkowo duże biegowe zagrożenie stworzył Stephen Yepmo (109 jardów i przyłożenie).

Finałowe rozstrzygnięcia

W sobotę rozegrano także drugi półfinał, który zaskoczył się małą niespodzianką. Reprezentacja Niemiec pokonała USA 14:13. Wszystkie drużyny wrócą do rywalizacji w poniedziałek. O godzinie 13:00 na murawie Stadionu Olimpijskiego Polacy zagrają o brąz z reprezentacją Stanów Zjednoczonych. W walce o złoty medal The World Games 2017 Francuzi powalczą z Niemcami.

– Kibice zrobili dzisiaj niesamowitą robotę. Bardzo im dziękujemy, że przybyli tak licznie. Głośno nas wspierali, czuliśmy ich bardzo mocno na boisku. Przepraszamy za ten wynik, naprawdę staraliśmy się dać z siebie wszystko. Defensywa grała dzisiaj bardzo dobre zawody, nam w ataku coś nie szło. Musimy przeanalizować cały mecz, musimy znaleźć i poprawić błędy aby w poniedziałek zdobyć brązowy medal. Do Wrocławia na The World Games przyjechały bardzo mocne drużyny, wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, ale ja nie wychodzę z domu, aby przegrywać. Przyjechaliśmy wszyscy żeby wygrywać i zostawić całe serce na boisku – skomentował na gorąco Rafał Rogaczewski, ofensywny liniowy

– Dzisiejszy wynik wcale nas nie zadawala, ale po każdej przegranej wyciągamy wnioski. Francja była w naszym zasięgu, zabrakło trochę szczęścia. W meczu o brąz interesuje nas tylko wygrana. Do każdego spotkania podchodzimy z takim nastawieniem. Gra o trzecie miejsce z reprezentacją Stanów Zjednoczonych to będzie nawet mała nagroda. Sprawdzić się z USA to marzenie każdego europejskiego futbolisty. -zapewnił Szymon Adamczyk, defensywny liniowy