Siatkówka dla niesłyszących – wywiad z Karolem Maksymiukiem [WIDEO]

Karol Maksymiuk jest trenerem siatkarskim we wrocławskim klubie Świt Wrocław, zrzeszającym sportowców z problemami słuchu i niesłyszących. Razem z żeńską drużyną sięga po tytuły mistrzowskie w rozgrywkach ogólnopolskich. Od 2017 roku dzierży również posadę trenera kadry narodowej seniorek w tej dyscyplinie sportu.

Siatkarska sekcja Świtu Wrocław została utworzona w 2005 roku. Swoją współpracę z klubem, trener Karol Maksymiuk rozpoczął w 2015 roku. Po dwóch miesiącach treningów zespół sięgnął po tytuł wicemistrza Polski w krajowych rozgrywkach dla niesłyszących, ustępując miejsca jedynie bardzo trudnej wówczas do pokonania drużynie z Łodzi. W ubiegłym sezonie żeński zespół Świtu Wrocław zgarnął wszystkie możliwe tytuły mistrzowskie w trzech imprezach sportowych dla niesłyszących: mistrzostwach Polski, młodzieżowych mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski. Próbował również swoich sił w rozgrywkach Otwartych Mistrzostw Wrocławia, gdzie podopieczne trenera Maksymiuka miały okazję zmierzyć się z drużynami, w których występują zawodniczki bez problemów słuchu. Celem drużyny na obecny sezon jest osiągnięcie jak najlepszego wyniku w tych rozgrywkach oraz obronienie mistrzowskich tytułów z poprzedniego roku.

Karol Maksymiuk rozpoczął pracę z kadrą Polski niesłyszących w 2016 roku. Na początku był asystentem trenera, a  od zeszłego roku jest już pierwszym trenerem reprezentacji Polski seniorek oraz drużyny młodzieżowej dziewcząt. Ostatnio razem z zespołem seniorek uczestniczyli w XIII. Światowych Letnich Igrzyskach Głuchych, które tak samo jak te tradycyjne, odbywają się co 4 lata i organizacyjnie niczym się od nich nie różnią. W tureckim Samsun Polska uplasowała się na 6. miejscu, więc cel został zrealizowany. Obecnie karty na świecie w tej dyscyplinie rozdają Stany Zjednoczone i Ukraina, ale sam trener przyznaje, że kadra Polski robi wszystko, żeby dogonić te potęgi i ma nadzieję, że wkrótce jej się to uda.

Siatkówka dla niesłyszących - kadra Polski i trener Karol Maksymiuk

Fot.: zbiory prywatne trenera

KOMENTARZEWyłącz AdBlock