Siatkówka. Nauczyciele i trenerzy Volleymanii przeszkoleni [FOTO]

W ubiegłą środę w jednej z sal budynku Zachodniej Izby Gospodarczej odbyła się konferencja pod nazwą “Volleymania w II połowie 2017 roku”. Spotkanie miało charakter szkoleniowy i było przeznaczone dla trenerów i nauczycieli, którzy na co dzień pracują z młodzieżą objętą programem Volleymania. Część teoretyczna została wzbogacona dyskusją i zajęciami praktycznymi na hali sportowej.

Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości oraz szczegółowego przedstawienia jej celu i programu przez Dariusza Gintowta, dyrektora Fundacji Młoda Gwardia. W części teoretycznej znalazło się wystąpienie Ryszarda Dietricha, Przewodniczącego Wydziału Gier i Dyscypliny DZPS, który wyjaśniał zasady formalnych uwarunkowań funkcjonowania młodzieży uprawiającej piłkę siatkową w kwestii jej przynależności klubowej. Prelekcja pozwoliła uczestnikom zaznajomić się z systemem rejestracji (znajdującym się na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej) młodego zawodnika lub zawodniczki w danym klubie. Trenerzy i nauczyciele poznali uwarunkowania prawne dotyczące otrzymania przez młodzież licencji zawodniczej oraz to, jak wygląda kwestia ewentualnych późniejszych zmian barw klubowych. Wszystko po to, żeby móc tę wiedzę przekazać rodzicom dzieci, które chcą dołączyć do programu Volleymania, a następnie zasilić szeregi drużyn młodzieżowych Gwardii i Impela Wrocław. W grę wchodzą różnorodne zobowiązania i kwestie finansowe, dlatego warto o nie pytać, decydując się na zapisanie dziecka do konkretnego klubu sportowego.

Omawianą tematykę również w kilku słowach wyjaśnił zgromadzonym Rafał Błaszczyk, trener oraz dyrektor sportowy Fundacji Kraina Siatkówki:

Staramy się działać bardzo transparentnie i chcemy, żeby wszystkie reguły, według których funkcjonujemy, były dla każdego zrozumiałe. Nieraz spotykamy się z rodzicami w sytuacji, kiedy zawodniczki przychodzą do nas z innych klubów, czyli mówimy tutaj o zmianach barw klubowych. W rozmowach z nimi zorientowaliśmy się, że dobrze byłoby, gdyby rodzic mógł zadać pytanie nauczycielowi bądź trenerowi prowadzącemu grupę, który będzie przygotowany, żeby na to pytanie odpowiedzieć. Wy [nauczyciele i trenerzy – dop. red.] jesteście taką pierwszą instancją, jeśli chodzi o dzieci, które z wami odbywają zajęcia i rodziców tych dzieci, którzy ich reprezentują prawnie, dlatego ta wiedza może okazać się niezbędna. 

Następnie, z ust dyrektora sportowego padło jeszcze kilka słów dotyczących szukania młodych talentów poprzez program Volleymania:

Nigdy nie ukrywaliśmy, że program Volleymania, oprócz funkcji propagowania kultury fizycznej poprzez zajęcia piłki siatkowej, czy wzbogacenia oferty szkół w zakresie wychowania fizycznego właśnie poprzez zajęcia i turnieje mini-siatkówki, ma jeszcze jedno ważne zadanie: szukanie talentów. Jest to dla nas sprawa równie ważna i cały czas szukamy rozwiązań, które pomogą w jeszcze większym stopniu wykorzystać ten program właśnie dla szukania tej najbardziej uzdolnionej młodzieży. A że warto, pokazuje nam chociażby przykład Julii Szczurowskiej, która z powodzeniem występuje od tego sezonu w ekstraklasie. 

Jeszcze przed rozpoczęciem części praktycznej konferencji na hali sportowej przy ulicy Krupniczej mogliśmy dowiedzieć się czegoś o treningach dla uzdolnionej młodzieży od trenera Karola Maksymiuka, który na co dzień zajmuje się przede wszystkim trenowaniem siatkarskich drużyn niesłyszących:

Zajęcia odbywają się od początku listopada i trenujemy dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. W poniedziałki trenujemy na hali z grupą trenera Jerzego Zachemby. Łączymy siły i tam są stworzone bardzo fajne warunki do ćwiczeń. W piątki na tę chwilę mamy w grupie mniej osób. Zajęcia odbywają się od 16:00 do 17:30, więc jeszcze w godzinach przystępnych. Jest to na pewno fajna okazja, żeby spotkać się z innymi uczestnikami projektu Volleymania, nie tylko przez siatkę, ale także po tej samej stronie boiska.

Następnie poprowadził on zajęcia z dziećmi, które zawierały ćwiczenia oswajające z polem gry oraz te doskonalące odbicie sposobem oburącz dolnym. Z kolei zadaniem trenera Tomasza Pajora, który na co dzień zajmuje się także organizowaniem turniejów siatkarskich, było przeprowadzenie zajęć z wprowadzeniem elementów taktyki w mini-siatkówce.

Projek Volleymania trwa od marca 2013 roku. Obecnie obejmuje swoimi działaniami 28 placówek, w tym 750 dzieci wrocławskich szkół podstawowych.

Fot.: Katarzyna Kowol

KOMENTARZEWyłącz AdBlock