Żużel. Tomasz Jędrzejak powalczy o awans do SEC i SGP!

Za nami Finał Złotego Kasku. Żużlowe zawody w Tarnowie po dwunastu biegach przerwały obfite opady deszczu, a ich wynik został zaliczony. Taki obrót spraw spowodował, że Tomasz Jędrzejak, który zajął piąte miejsce powalczy w eliminacjach Speedway Euro Championships oraz Speedway Grand Prix.

Turniej o Złoty Kask to szczególna imprez w polskim kalendarzu żużlowym. Rozgrywany od 1961 przez dekady rozpala spore emocje. W latach, gdy Złoty Kask był serią turniejów rozgrywanych na torach wszystkich drużyn z najwyższej ligi, to właśnie o nim mówiło się, że wyłania najlepszego polskiego żużlowca.

W zmaganiach wystartowało trzech zawodników Betard Sparty Wrocław – Tomasz Jędrzejak, Maksym Drabik oraz Maciej Janowski. Najlepiej z nich spisał się kapitan ekipy ze stolicy Dolnego Śląska. Popularny “Ogór” zajął piąte miejsce i wywalczył przepustkę do eliminacji Speedway Euro Championships oraz Speedway Grand Prix. Jędrzejak w trzech występach zdobył w sumie pięć “oczek”. Decydujący o jego dobrej pozycji był bieg ósmy, w którym to pokonał Krzysztofa Kasprzaka, Piotra Protasiewicza i Piotra Pawlickiego.

Niewiele do awansu zabrakło Maksowi Drabikowi. Wrocławski żużlowiec zdobył trzy punkty i znalazł się tuż pod “kreską”. Po dwóch seriach biegów “Torres” zajmował miejsce gwarantujące kwalifikację do SEC i SGP, jednak w kolejnej przez własny kosztowny błąd spadł z drugiego na koniec stawki. Nieszczęście Drabika okazało się szansą Krzysztofa Buczkowksiego. Zawodnik MRGARDEN GKM Grudziądz wygrał swój wyścig i pozbawił “Drabola” miejsca w premiowanej awansem siódemce.

Poniżej oczekiwań wystąpił Maciej Janowski. Jeden z liderów Betard Sparty Wrocław był drugi oraz dwukrotnie trzeci i w Tarnowie zajął dopiero dziesiątą lokatę.

Po finale Złotego Kasku trener reprezentacji Polski Marek Cieślak przydzielił zawodników do rund eliminacyjnych Grand Prix i SEC. Tomasz Jędrzejak pojedzie 14 maja w Libercu w eliminacjach do SEC 2016, natomiast 16 maja w niemieckim Abensbergu powalczy o awans do cyklu SGP’17.