Medycyna i zdrowie

Co może powodować depresję u dzieci i młodzieży?

Depresja jest poważną, ale uleczalną chorobą. Może być spowodowana przez chorobę dwubiegunową, zaburzenia lękowe i nadużywanie substancji, a także może być wynikiem złych relacji z bliskimi.

Depresja u dzieci i młodzieży może występować z podobnymi objawami jak u dorosłych. Jednak u dzieci i młodzieży może objawiać się inaczej niż u dorosłych. Dziecko lub nastolatek, na przykład, może przestać spędzać czas z przyjaciółmi, ponieważ czuje się beznadziejnie i smutno.

Objawy depresji u dzieci

Inne częste objawy obejmują:

– utrata zainteresowania czynnościami, które kiedyś sprawiały przyjemność

– zaburzenia snu, w tym bezsenność lub nadmierne spanie

– drażliwość lub frustracja

– niespokojność lub drżenie

– spowolnienie mowy lub ruchów

– zmiany w apetycie – zwiększone lub zmniejszone jedzenie

– myśli, że życie nie jest warte życia, a nawet myśli samobójcze i próby samobójcze

Leczenie depresji

Dobra wiadomość jest taka, że leczenie działa! Większość dzieci bardzo dobrze reaguje na leki przeciwdepresyjne, jeśli są one przepisane przez lekarza. Leki przeciwdepresyjne nie są lekami uzależniającymi jak narkotyki uliczne, takie jak kokaina czy heroina; nie powodują uzależnienia i nie muszą być przyjmowane codziennie przez całe życie, chyba że istnieje powód, dla którego należy to robić. Ponadto wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży można otrzymać od profesjonalnego grona psychologów, którzy poprzez rozmowę i analizę stanu psychicznego dziecka, mogą już wprowadzić istotne kroki w leczeniu depresji.