Motoryzacja

Najczęściej wymieniane części w samochodach

Każdy właściciel samochodu wie, że jego użytkowanie wiąże się z eksploatacją poszczególnych części i układów. Choć istnieją sposoby, by zachować je w dobrej kondycji, w wielu przypadkach degradacja jest nieustępliwa i trudna do zatrzymania. Poniżej wskazujemy na najczęściej wymieniane elementy, które prawdopodobnie prędzej lub później dotknie usterka. 

Wymiana bez względu na stopień eksploatacji 

Niezależnie od sposobu użytkowania pojazdu i Twojego stylu jazdy, pewne elementy, płyny i układy będą zużywać się w sposób naturalny. Należy wymienić przede wszystkim olej oraz filtr oleju. Również inne grupy filtrów – powietrza i paliwa – prędzej czy później będą wymagały wymiany. Pasek rozrządu, pompa wody to elementy często wymieniane w pojazdach napędzanych przy ich użyciu. Świece zapłonowe (lub żarowe) oraz płyny w układach chłodzenia – również należy okresowo wymienić na nowe. 

Wymiana spowodowana eksploatacją pojazdu 

Bardziej problematyczne są elementy, które ulegają zużyciu wraz z eksploatacją pojazdu. Niestety, zdiagnozowanie ich stanu jest zdecydowanie trudniejsze niż w przypadku wymienionych wcześniej, często konieczne jest poddane pojazdu profesjonalnemu serwisowaniu. 

Najczęściej wymieniane są elementy układów hamulcowych – klocki, bębny, szczotki, tarcze oraz płyny hamulcowe. W obrębie układu zawieszenia najczęściej wymiany wymagają sworznie, tuleje wahaczy, drążki kierownicze, gumy. Klimatyzacja jest również układem podatnym na awarie, a jej najczęściej wymienianym elementem jest oczywiście filtr powietrza. Na szczęście, wymienione elementy są w wielu przypadkach łatwo dostępne, co ułatwia przywrócenie pojazdu do stanu używalności. Niezależnie, czy szukasz części do aut francuskich, niemieckich czy włoskich, wymienione wyżej elementy znajdziesz w niemal każdym sklepie samochodowym.