Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny stosowany w celu zastąpienia utraconych włosów ze skóry głowy. Odbywa się to poprzez pobranie zdrowych włosów z tyłu głowy, a następnie wszczepienie ich w miejsca, w których zostały utracone.
Utrata włosów jest powszechna u osób w każdym wieku i może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, takimi jak genetyka, starzenie się, brak równowagi hormonalnej, choroba lub stres. Najczęstszym rodzajem łysienia jest łysienie typu męskiego (androgenowe), które dotyka około 50% mężczyzn w wieku 35 lat i 80% mężczyzn w wieku 50 lat.
Kiedy jest zalecany tego rodzaju zabieg?
Przeszczep włosów zalecany jest w przypadkach, gdy nie ma możliwości lub są niewielkie szanse na naturalny wzrost nowych włosów – po chemioterapii, radioterapii czy łysieniu plackowatym. Zabieg można wykonać również wtedy, gdy na skórze głowy znajduje się tylko kilka przerzedzonych miejsc (terapia regeneracyjna). Należy zaznaczyć, że terapia regeneracyjna nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z łysieniem – konieczne jest uzupełnienie jej o inne metody, takie jak lotion minoxidil czy tabletki finasteryd. Transplantacja włosów może być również stosowana w celach kosmetycznych – w celu stworzenia atrakcyjnej fryzury lub zmiany jej kształtu.
Zabieg polega na pobraniu zdrowych mieszków włosowych z obszaru, na którym rośnie dużo włosów i przeszczepieniu ich do łysych miejsc na skórze głowy. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, więc w tym czasie nie ma bólu.
Po zabiegu zaleca się, aby przez kilka dni nie podejmować żadnych intensywnych działań, nie podnosić ciężarów itp. Po dwóch tygodniach rany powinny być w pełni zagojone i można powrócić do normalnych czynności.