W systemach instalacji grzewczych występują niekiedy zbiorniki buforowe, nazywane też akumulacyjnymi. Służą przede wszystkim do magazynowania podgrzanej wody, która zasili domowy system CO. Będą także podtrzymywać temperaturę wody na stałym poziomie.
Zbiornik buforowy CO – skuteczne i przydatne zasobniki
W zbiornikach buforowych gromadzi się wodą grzewczą. Zbiorniki są stosowane między innymi w systemach złożonych z pompy ciepła. Wówczas podgrzana woda trafia do zbiornika, z którego będzie pobierana wtedy, gdy będzie potrzebna. Rozwiązanie to jest wysoce skuteczne i efektywne – pozwala na optymalne wykorzystanie całej kotłowni i ograniczenie kosztów eksploatacji.
Zbiornik buforowy może być stosowany w budynkach z tradycyjnymi systemami CO. Wykorzystuje się je także w budynkach wyposażonych w kotły zasypowe zasilane paliwami stałymi oraz z kominami z płaszczem wodnym. Mogą być też wprowadzone w projekty z kilkoma obiegami wody grzewczej o zróżnicowanej temperaturze – na przykład w domach z ogrzewaniem grzejnikowym i podłogowym. Ponadto zbiorniki buforowe są popularnym zastosowaniem w budynkach o profilu energooszczędnym.
Skuteczność pojemnika buforowego zależy w dużym stopniu od jego pojemności, typu instalacji grzewczej i jej zapotrzebowania. Przyjmuje się zazwyczaj, że do ogrzania około 150 m2 potrzeba zasobnika na poziomie 1-2 tysięcy litrów. Warto także dostosować parametry wydajnościowe interesującego Cię zbiornika do zapotrzebowania na ciepło. Pod tym względem stosuje się prosty wzór przeliczający – do uzyskania 1kW należy dysponować przynajmniej 50 litrami. Zbiornik zbyt małych rozmiarów może okazać się nieefektywny, natomiast zbiorniki zbyt duże mogą zużywać namiarowe porcje energii.